Hava Durumu

500’deki Bursalı firmalar

Yazının Giriş Tarihi: 26.07.2012 09:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.07.2012 09:11

Buna göre Türkiye’nin en büyük şirketi 27.4 milyar lira ciro ile Tüpraş oldu...
Tüpraş’ı 8.5 milyar lira ile Ford Otomotiv ve 7.3 milyar TL ile Oyak Renault izledi. Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) 7 milyar lira ile dördüncü, TOFAŞ 6.4 milyar lira ile beşinci oldu.  İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde en fazla ihracat yapan ilk özel kuruluş sıralamasında da Tüpraş 4.2 milyar dolar ile a ilk sırada yer alırken, Ford Otomotiv 3.4 milyar dolar ile ikinci, Oyak Renault 3.2 milyar dolar ile üçüncü oldu...
En fazla kâr eden kuruluşlar listesinde 1.7 milyar TL ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) birinci oldu. TPAO’yu 1.3 milyar TL ile EÜAŞ ikinci, 1.2 milyar lira ile Tüpraş üçüncü sırada izledi...
Bu listede birçok Bursa kuruluşu, İstanbul’da görülüyor. Bursa özelinde ise eğer yanlış saymadıysam 35 şirket ilk 500 kuruluş içinde yer almış. Bendeniz aşağıda üretim merkezlerinin Bursa’da olduğu, yani Bursa’nın üretiminden kaynaklanan sıralamayı aşağıda sizlere sunuyorum:
“Oyak Renault üçüncü, TOFAŞ beşinci, Borçelik 23., Bosch 40., Delphi Automototive 56., SÜTAŞ 67., Korteks 88., Karsan 91., Türk Prysiman 107., Asil Çelik 110., Componenta 112., Starwood 130., BİS enerji 177., 188. sıradaki Bursalı firma adını açıklamamış, Gemlik Gübre 232., Yeşim 237.,Tamek 253., Cargill 263., B Plas 273., Beyçelik Gestamp 275., Matlı 276., Aunde 300., Major SKT 305., Küçükçalık 327., Durmazlar 343., Çemtaş 354., Bosch Rexorth 356., Akbaşlar 365., Marmarabirlik 418., Bursa Çimento 420., Ermetal 430., Bursa Beton 450., Bosch Fren 466., Özdilek 468., Teknik Malzeme 482. sırada bulunmakta...”

CHP’nin basın toplantısı
CHP İl Başkanı Metin Çelik dün bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya gidemedim. Ama dağıtılan basın bildirisinin ilk paragrafına takılmış durumdayım. Bu pa-    ragraf şöyle:
“Değerli  arkadaşlar  sizlerin de  bildiği  gibi  Cumhuriyet  Halk Partisi  17-18  Temmuz  tarihlerinde  Ankara’da  34.Olağan Kurultayı’nı  gerçekleştirmiştir  ve  bu  kurultayımız da  hem parti  üyelerimizin, hem de halkımızın  arzu  ettiği  beklediği şekilde  son  bulmuştur...”
Öncelikle  liste savaşları içinde geçen ve bana göre genel başkanın büyük yara aldığı bu genel kurulun halkın beklentisi olmadığını belirtmek istiyorum. Bu genel kurulda,  genel başkan yaralanmış ve Bursa örgütü de kaybetmiştir. Her şey eski tas, eski hamamdan daha kötüdür...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.