Hava Durumu

2050 ve Passing

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2012 08:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.04.2012 08:33
Tarih boyunca kahinler ve falcılar gelecek öngörülerinde bulundular. Kimilerinki çıktı ve onlar kahraman edildi, kimilerinin söylemleri hala yorumlanıp, tartışılıyor. Çağımızın modern kahinleri farklı söylemler içinde. Kimisi ekonomik, kimisi sosyopolitik, kimisi teknolojik öngörülerde bulunuyor...
Bu noktada önemli isimlerden birisi de Fas doğumlu  İsrail'de yaşayan Prof.Dr.David Passing. Onun 2050 kitabı önümüzdeki 40 yıl içinde dünyanın siyasi ve ekonomik açıdan nasıl şekilleneceğini, teknolojinin hayatımızda neleri değiştireceğini anlatmakta...
Passing, 2050 kitabında Türkiye'nin süper güç olacağını söylemekte. Kendisi bu noktaya nasıl ulaştığını da Bizden Haberler'de şöyle anlatmış:
"Binlerce yıldır kendini tekrarlayan döngüleri incelediğimde bugünkü Türkiye toprakları üzerinde hüküm sürmüş devletlerin belli dönemlerde bölgenin kaderini tayin eden çok önemli güce sahip olduklarını gördüm. Bu bağlamda bölgenin geleceğine baktığımızda Türkiye'nin bölgesel bir süper güç olacağını söylemek pek zor değil. Kısacası Türkiye'nin üzerinde bulunduğu topraklar ona böyle doğal bir görev veriyor. Bu çok önemli bir sorumluluk Türkiye'nin bu sorumluluğu sağduyuyla, adil bir şekilde kullanacağına inanıyorum."
Ayrıca David Passing, 2050 kitabının Türkçe baskısına da özel bir önsöz yazmış. Türkiye'nin yükselen bir güç olduğuna dikkat çeken David Passing, şöyle devam ediyor:
"Türkiye, kanında akan süper güç olma hissini yeniden yaşayacaktır. Sakinleri, çevrelerindeki engellerin farkına vardıkları takdirde, kendilerine ve komşu milletlere çok büyük fayda sağlayacaklar. Bir İsrailli olarak Türkiye'nin tarihteki görevini sorumlulukla yerine getireceğini ümit ediyorum. İsrail milleti ve komşuları kuvvetli, şeffaf ve anlayışlı bir Türkiye'ye gereksinim duyuyor. Ortadoğu ülkelerini gerçek ve uygulanabilir bir barış anlaşmasında sadece Türkiye'nin birleştirebileceğine inanıyorum."

Brecht'i, Genco'dan izlemek

Cumartesi akşamı soluğu TKM'de aldık. Orada Dostlar Tiyatrosu 'ndan Genco Erkal ve Tülay Günal "Ben Bertolt Brecht"i sahnelediler...
Hınca hınç dolu bir salonda büyük bir ustayı, dünya çapındaki bir ustayı canlandırırken izledik. Gerçekten çok güzel bir gece geçirdik. Genco Erkal 'ın, Brecht'in şiirlerinden ve şarkılarından yola çıkarak kurguladığı danslı, müzikli bir oyundu, "Ben Bertolt Brecht"...
Bilindiği gibi Brecht oyunlarının temel özelliği "güldürerek düşündürmek" üzerine kurulu olması. Brecht her türlü çelişkiyi, mizaha dayanan bir anlatımla sunuyor bizlere...
Genco Erkal'ı izlemek ayrıcalıktı. Tülay Günal ise çok iyi bir performans sergiledi...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.